სამოდელო გაკვეთილი მე-7 კლასში
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა:
სამოდელო გაკვეთილი
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მასწაავლებელი: ციური ინასარიძე (
ხაშურის მე-7 საჯარო სკოლა)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
საგანი: მათემატიკა
კლასი: 2 დრო: 45 წთ
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
თემა: ორნიშნა რიცხვების შეკრება
- გამოკლება
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი: კლასში 26 მოსწავლეა. განსაკუთრებული
მიდგომების
საჭიროების მქონე მოსწავლეები კლასში არ არის.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის ტიპი: გამჭოლი კომპეტენციების განვითარებაზე ორიენტირებული
სამოდელო გაკვეთილი
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლე შეძლებს
შეკრების და გამოკლების
სხვადასხვა ხრეხით შესრულების უნარის განვითარებას (მაგ.: შეკრება- გამოკლების დემონსტრირება მოდელით. შეკრების თვისების ჯუფთებადობის და გადანაცვლებადობის გამოყენება. მიღებული ცოდნის
გამოყენება პრაქტიკული ამოცანების ამოხსნისას.)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:
მათ.
: 2.7 მოსწავლეს შეუძლია შეკრებისა
და
გამოკლების გამოყენება მათემატიკური ამოცანების
ამოხსნისას.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
შეადგენს
რეალური ვითარების ამსახველ შეკრების/ გამოკლების ერთი
მოქმედების შემცველ, ექვივალენტურ მთელრიცხვოვან გამოსახულებას.
·
იყენებს
შეკრების კომუტაციურობის (გადანაცვლებადობის) და
ასოციაციურობის ( ჯუფთებადობის ) თვისებების
რიცხვითი გამოსხულების
მნიშვნელობის გამოსათვლელად.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
საჭირო
წინარე ცოდნა და უნარ- ჩვევები:
·
რიცხვით
გამოსახულების წაკითხვა-შედგენა და მისი მნიშვნელობის პოვნა.
·
ფრჩხილების
შემცველი რიცხვითი გამოსახულების მნიშვნელობის პოვნა.
·
მარტივი მათემატიკური ამოცანის ამოხსნისას რიცხვითი
გამოსახულების შედგენა.
·
შეკრების უცნობი კომპონენტის პოვნა
·
მოქმედების შედეგის აღწერის უნარი ( რამდენით გაიზარდა,
რამდენით შემცირდა ).
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
სასწავლო მასალა და რესურსები:
დავალების ბარათები,
„ სვეტები და კუბები“, კომპიუტერი, თაბახის ფურცლები, მარკერები, დაფა, მაგნიტური
სამაგრები, ცარცი.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის აქტივობის ფაზები :
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 ფაზა -წინასწარ
აქტივობა #1 ( დრო 10 წთ)
აქტივობის მიზანი: წინარე ცოდნის შემოწმება.
აქტივობის აღწერა:
საშინაო დავალების ერთობლივი გარჩევა,
დავალება ირჩევა მთელ კლასთან ერთად. მასწავლებელი დადის კლასში ათვალიერებს მოსწავლეთა მიერ შესრულებულ დავალებებს. ერთი მოსწავლე გამოდის
დაფასთან და ასრულებს საშინაო დავალების ერთ სავარჯიშოს. დანარჩენები ამოწმებენ საკუთარ
ნამუშევრებს ( სახელობითი ჩხირების საშუალებით
ვიძახებთ დაფასთან მოსწავლეებს)
1) წაიკითხეთ
ჩანაწერები 1 9+27, 73-23,
85-17, 25+3+2.
2) შეასრულეთ
შეკრება: 79+6, 83+17,
12+ 8.
3) შეადარეთ
რიცხვითი გამოსახულებები: 23+ 5 და 5 +23.
89+10
და 70+23
4) დავშალოთ
რიცხვები: 87= 8 ათეული და 7 ერთეული
87= 4 ოცეულის და 7 ერთეულის
5) გავაორმაგოთ
რიცხვები: 4, 10, 30, 40, 60, 100
6) გავანახევროთ
რიცხვები: 6, 8, 12, 20 30, 80
7) ამოცანა: ერთ ხეზე 27 ვაშლია, მეორეზე- 5-ით
მეტი. რამდენი
ვაშლია
ორივე ხეზე ?
შეფასება განმავითარებელი, შესრულებულ დავალებებს ვაფასებთ „ დიახ „ და
‘ არა „ ბარათების გამოყენებით.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 ფაზა- განმავლობაში (დრო
20 წთ.)
აქტივობა #2
ბუკში ჩატვირთულია
პროგრამა მათემატიკა მე-2 კლასისთვის, ვიყენებ
შემდეგ სავარჯიშოებს:
1)რიცხვები და
მოქმედებები:
ა) რიცხვთა თანრიგები
( ორ-ორი სავარჯიშო);
ბ) რიცხვთა შეკრება
( რიცხვითი სხივის გამოყენებით);
გ) თვალსაჩინოება
შეკრებაზე;
სავარჯიშოები
( მაგალითები შეკრება -გამოკლებაზე, დრო 5 წუთი, შეფასება ქულების მიხედვით - მოსწავლის
პასუხები ფასდება კომპიუტერული პროგრამით);
დ) შევადგინოთ
და ამოვხსნათ ამოცანები
(მოხდება ჯგუფების
დიფერენცირება მაღალი და დაბალი მზაობის მიხედვით)
მოსწავლეები სავარჯიშოებს
შეასრულებენ კომპიუტერში დავალება „ მაღაზია“,
(დრო 10 წუთი).
ა) დაბალი მზაობის
მოსწავლეები შეასრულებენ ამოცანას: სამი ან ხუთი სახეობის პროდუქტის შეძენა - მასის
რაოდენობა 1, ფასი ლარებში.
ბ) მაღალი მზაობის მოსწავლეები შეასრულებენ ამოცანას: ხუთი ან ცხრა
სახეობის პროდუქტის შეძენა, მასა 2-3, ფასები ლარები და თეთრები.( თეთრებისა და ლარების ერთდროულად გამოყენება).
I.
1. რიცხვთა თანრიგები ( თანრიგებს წარმოადგენენ თვალსაჩინოების
საშუალებით)
კლასი იყოფა 4-5 კაციან ჯგუფებად. დავალებები
დაურიგდებათ ბარათებით.
აქტივობის მიზანი:
შეკრების თვისების გადანაცვლებადობის და ჯუფთებადობის გაცნობა და გამოყენება რიცხვითი გამოსახულების
გამოსათვლელად (კუბურების გამოყენება
მოდელი ბუკში) .მასწავლებელი აჩვენებს ფლიპჩარტზე
შეკრების მაგალითებს და შემთხვევითი შერჩევის წესით მოსწავლეები ასრულებენ ზეპირად სათანადო განმარტებებით:
1.
17+12+3=
25+8+15=, 21+8+9=
2.
(95+3)+7= , 52+
4 + 8= (18+25)+2=,
3.
(66+5)+
4=, (52+9) +8=, (86+7)+4=,
ჯგუფებში
გადნაცვლება მოხდება მოსწავლეთა მზაობის
მიხედვით:
მასწავლებელი დადის ჯგუფებს შორის , აკვირდება მოსწავლეთა მსჯელობას და დავალების შესრულების
მსვლელობას, ეხმარება არასაკმარისი მზაობის მოსწავლეებს,
მოსწავლეებს აფასებს შეფასების სქემის მიხედვით.
( დანართი 1)
მოსწავლეები დავალებებს
ასრულებენ კომპიუტერში-„ ბუკებში“, შემდეგი თანმიმდევრობით :
მაგ.
: 1)87= 8 ათეული 7 ერთეული
2) 87= 4 ოცეული
7 ერთეული
II. რიცხვთა
შეკრება ( რიცხვითი სხივის წარმოდგენა).
1)
15+17=
2)
24+ 19=
III. თვალსაჩინოება შეკრებაზე: მოცემულ
სავარჯიშოებში საჭიროა ერთ ერთი შესაკრების
დაშლა, მაგ.:
17 + 6 = 17 +3+3=20+3=23
სავარჯიშოებს
იძლევა პროგრამა და შეფასებაც ხდება კომპიუტერის საშუალებით. მასწავლებელი ინიშნავს
მოსწავლეების შედეგებს.
IV.
არითმეტიკული მოქმედებები .
მაგალითები შეკრება -გამოკლება 100-ის ფარგალში.
უცნობი კომპონენტის პოვნა.
შეფასება ხდება
კომპიუტერით , თითო სწორი პასუხი 1 ქულა , დრო 5 წთ.
V. ამოცანები. მოსწავლეები თვითონ შეადგენენ ამოცანებს , ახდენენ ამოცანის
პირობის მოკლე ჩანაწერებს და ამოხსნის თანმიმდევრობას, ახდენენ პასუხის ჩაწერას,
შესაბამის ველში , ფასდება სწორი პასუხი.
ის მოსწავლეები,
რომლებიც სავარჯიშოებს შეასრულებენ სწრაფად მიეცემათ დავალება „ მაღაზია“ შესაბამისი
დავალებებით: სუპერ მარკეტში, შევიძენთ სხვადასხვა სახეობის პროდუქტს, რაოდენობას
და შესაბამისი ფასებით. მოსწავლე გამოთვლის ჯამს.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 ფაზა
შემდგომ
აქტივობა #4
აქტივობის მიზანი:
ცოდნის განმტკიცება
აქტივობის აღწერა:
ამოცანები შეკრების თვისებების გამოყენებით,( ინდივიდუალურად)
ერთ ეზოში 9 (12; 18) ძაღლი და 3 (4; 7) კატაა,
ხოლო მეორე ეზოში 7 (8; 13) ძაღლია, კატები არ არიან.
რამდენი ძაღლი
და რამდენი კატაა ორივე ეზოში ერთად? შეარჩიეთ სასურველი რიცხვები და შეადგინეთ გამოსახულება.
მასწავლებელი
აკვირდება მოსწავლეთა მუშაობას, ეხმარება მათ საჭიროებისამებრ
საშინაო დავალება:
სახელმძღვანელოდან ( თ. ვეფხვაძე გვ. 206 #5 და #6)
შეავსეთ ცხრილები: #5
#6
გვ. 211 #31
# 32
#31.
ნინომ ორი წიგნი იყიდა, ერთი ღირდა 20 ლარი, მეორე -6 ლარით მეტი. რა თანხა
გადაიხადა ნინომ ორივე წიგნში?
# 32. ერთ თაროზე
25 წიგნია, მეორეზე -12. , რამდენი წიგნია ორივე თაროზე?
შეცვალეთ კითხვა ისე, რომ ამოცანა გამოკლებით ამოიხსნას.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
შეფასება: განმავითარებელი
მასწავლებელი
მოძრაობს ჯგუფებს შორის და ინიშნავს ჯგუფის
წევრების აქტიურობას და წვლილს შესრულებულ
მუშაობაში, უსვამს დამატებით კითხვებს მოსწავლეებს და უსმენს მათ პასუხებს, ადარებს
მოსწავლეთა მოსაზრებებს და შესრულებულ მოქმედებებს
შეფასების სქემის კრიტერიუმებს.
შეფასების კრიტერიუმები
დანართი 1
შეფასების ზოგადი სქემა
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий