суббота, 7 декабря 2013 г.

მათემატიკის გაკვეთილი ისტ–ის გამოყენებით



მე–3 კლასი 

 თემა: " ვკითხულობთ და გამოვსახავთ რიცხვებს"









მათემატიკის გაკვეთილი

მათემატიკური თამაში
 " ამოვხსნათ მაგალითები და შევადგინოთ წინადადება"


                  მათემატიკა  

                          მე–5 კლასი

ინტეგრირებული გაკვეთილი

საგანი: მათემატიკა, ბუნება და ისტ–ი

თემა:  "მონაცემთა ანალიზი და სტატისტიკა"
















пятница, 31 мая 2013 г.

ინტეგრირებული გაკვეთილები

 მე–3,  მე–5 და მე–6 კლასებში

მათემატიკა ბუნება და ისტ–ი









მათემატიკის გაკვეთილი, მე–3 კლასი   

среда, 1 мая 2013 г.

ინტეგრირებული გაკვეთილი  

 მათემატიკა    მე–6 კლასი

მათემატიკა, ბუნება,ისტ–ი

პედაგოგი ციური ინასარიძე


თემა:   "მონაცემთა ანალიზი და სტატისტიკა"


გაკვეთილის სასწავლო მიზნები


  • მოსწავლეს გამოუმუშავდესრაიმე მოვლენის,პროცესის შესწავლისათვის საჭირო მონაცემების მოპოვებისთვის შესაფერისი საშუალებების შერჩევის უნარი.
  • მოსწავლეს შეეძლოს მოპოვებული მონაცემების მოწესრიგება. მონაცემების კლასიფიკაცია რაიმე თვისების ან რაოდენობის მიხედვით.
  • მონაცემების წარმოდგენა სიხშირეთა ცხრილის ან პიქტოგრამის სახით.
  • მოსწავლე გაიწაფოს კლასიფიცირებული მონაცემების სვეტოვანი და წრიული დიაგრამით წარმოდგენაში.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორი:

          მათ.VI.11. მოსწავლე მოიპოვებს საჭირო თვისობრივ და რაოდენობრივ მონაცემებს. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
  • ირჩევს მონაცემთა შეგროვების საშუალებას (მონაცემთა ამოკრება მოცემული ერთობლიობიდან) და იყენებს მას.
         მათ. VI. 12. აწესრიგებს და წარმოადგენს თვისობრივ და რაოდენობრივ მონაცემებს დასმული ამოცანის ამოსახსნელად ხელსაყრელი ფორმით:
  •   ქმნის მონაცემთა ცხრილებს.
  • აგებს წრიულ და სვეტოვან დიაგრამებს

გაკვეთილის თანმიმდევრობა:


აქტივობა 1.

სამოტივაციო საუბარი 

აქტივობა 2.

კლასს ვყოფ ჯგუფებად (5–6 მოსწავლე), რომელთაც ვთავაზობ ამოცანებს:

1.ქვეყნის მოსახლეობის სიმჭიდროვის დადგენა, რისთვისაც საჭიროა:
  • ცნობარებში და ინტერნეტში ინფორმაციის მოპოვება.
  • მოსახლეობის რაოდენობის გაყოფა ქვეყნის ტერიტორიის ფართობზე.
  • მონაცემთა მოხერხებული წარმოდგენა სიხშირეთა ცხრილის და პიქტოგრამის სახით
  • კლასიფიცირებული მონაცემების წარმოდგენა სვეტოვანი და წრიული დიაგრამით.

აქტივობა 3. პრეზენტაცია

ჯგუფები კლასის წინაშე წარმოადგენენ საკუთარ ნამუშევრებს.

აქტივობა 4. შეფასება

შეფასდება თითოეული ჯგუფის მიერ წარმოგენილი ნამუშევრები.

საკლასო მენეჯმენტი

დაფა,ცარცი, თაბახის ფურცლები, ფორმატის ფურცლები, ფანქრები, სახაზავი, კომპიუტერი, ინტერნეტი. (სახელმძღვანელო–მათემატიკა 6 კლ. ავტორი გ.გოგიშვილი,თ.ვეფხვაძე,ი.მებონია,ლ.ქუქჩიშვილი).






მოსწავლის საპრეზენტაციო  ნამუშევარი:















ღია გაკვეთილი 

მათემატიკა  

პედაგოგი ციური ინასარიძე

















                მათემატიკა მე–3 კლ.

                შემაჯამებელი გაკვეთილი

თემა:  "ვკითხულობთ და გამოვსახავთ რიცხვებს"





ღია გაკვეთილი მათემატიკაში  მე–3 კლასში
თემა: "ვკითხულიბთ და გამოვსახავთ რიცხვებს"

четверг, 25 апреля 2013 г.

ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორი

მათ.  მოსწავლეს შეუძლია ნატურალური რიცხვების გამოსახვა, შედარება და დალაგება პოზიციური სისტემის გამოყენებით შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:

  •     კითხულობს და გამოსახავს რიცხვებს, განმარტავს რიცხვების სახელდებას ქართულ ენაში; ახდენს ათობით პოზიციური სისტემის დემონსტრირებას.
  •     ასახელებს რიცხვის ჩანაწერში სხვადასხვა თანრიგებში მდგომი ციფრების შესაბამისობის მნიშვნელობებს, წარმოადგენს რიცხვს სათანრიგო შესაკრებების ან სხვა სახით.
  •     იყენებს პოზიციურ სისტემას რიცხვებისშედარებისას, ალაგებს რიცხვებს ზრდადობით ან კლებადობით
  •      ასახელებს მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს, ასახელებს მოცემული რიცხვის უახლოეს ათეულს,ასეულს,ათასეულს.


            მათემატიკის გაკვეთილი  მე–3 კლასში


თემა: " ვკითხულობთ და გამოვსახავთ რიცხვებს"
'











                     გაკვეთილის თემა: " ვკითხულობთ და გამოვსახავთ რიცხვებს"

დაწყებითი საფეხური
მე–3 კლასი
მათემატიკა
პედაგოგი–ციურიინასარიძე
მოსწავლეთა რაოდენობა 28

გაკვეთილის სასწავლო მიზნები:

  • მოსწავლეები შეძლებენ ასეულებისა და ათასეულების შედგენას, ჩაწერას, დასახელებას;
  • რიცხვის ჩაწერას ათობით პოზიციურ სისტემაში;
  • ციფრის მნიშვნელობის დადგენას;
  • რიცხვების დალაგება ზრდის ან კლების მიხედვით, რიცხვს შორის უდიდესის  ან უმცირესის შერჩევის უნარის განვითარება;





window.setTimeout(function() { document.body.className = document.body.className.replace('loading', ''); }, 10);