მათემატიკის წრე
- მთავარი
- ჩემს შესახებ
- მე–6 კლასი
- მე–5 კლასი
- მე–3 კლასი
- მე–2 კლასი
- ღონისძიებები
- პროექტებით სწავლება-Intel
- ნორჩ მეცნიერთა და გამომგონებელთა ოლიმპიადები
- სტატიები
- სასკოლო ოლიმპიადა
- კონფერენცია
- lemill.net
- ვიდეო რესურსები
- პროექტები
- პორტფოლიო
- პედაგოგიური პრაქტიკის კვლევა
- წრის გეგმა
- გაკვეთილის გეგმა
- გარე დაკვირვების გეგმები
- მათემატიკის წრე 2019-2020
пятница, 31 мая 2013 г.
среда, 29 мая 2013 г.
среда, 1 мая 2013 г.
ინტეგრირებული გაკვეთილი
მათემატიკა მე–6 კლასი
მათემატიკა, ბუნება,ისტ–იპედაგოგი ციური ინასარიძე
თემა: "მონაცემთა ანალიზი და სტატისტიკა"
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები :
- მოსწავლეს გამოუმუშავდესრაიმე მოვლენის,პროცესის შესწავლისათვის საჭირო მონაცემების მოპოვებისთვის შესაფერისი საშუალებების შერჩევის უნარი.
- მოსწავლეს შეეძლოს მოპოვებული მონაცემების მოწესრიგება. მონაცემების კლასიფიკაცია რაიმე თვისების ან რაოდენობის მიხედვით.
- მონაცემების წარმოდგენა სიხშირეთა ცხრილის ან პიქტოგრამის სახით.
- მოსწავლე გაიწაფოს კლასიფიცირებული მონაცემების სვეტოვანი და წრიული დიაგრამით წარმოდგენაში.
მათ.VI.11. მოსწავლე მოიპოვებს საჭირო თვისობრივ და რაოდენობრივ მონაცემებს. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
- ირჩევს მონაცემთა შეგროვების საშუალებას (მონაცემთა ამოკრება მოცემული ერთობლიობიდან) და იყენებს მას.
- ქმნის მონაცემთა ცხრილებს.
- აგებს წრიულ და სვეტოვან დიაგრამებს
გაკვეთილის თანმიმდევრობა:
აქტივობა 1.
სამოტივაციო საუბარი
აქტივობა 2.
კლასს ვყოფ ჯგუფებად (5–6 მოსწავლე), რომელთაც ვთავაზობ ამოცანებს:
1.ქვეყნის მოსახლეობის სიმჭიდროვის დადგენა, რისთვისაც საჭიროა:
- ცნობარებში და ინტერნეტში ინფორმაციის მოპოვება.
- მოსახლეობის რაოდენობის გაყოფა ქვეყნის ტერიტორიის ფართობზე.
- მონაცემთა მოხერხებული წარმოდგენა სიხშირეთა ცხრილის და პიქტოგრამის სახით
- კლასიფიცირებული მონაცემების წარმოდგენა სვეტოვანი და წრიული დიაგრამით.
აქტივობა 3. პრეზენტაცია
ჯგუფები კლასის წინაშე წარმოადგენენ საკუთარ ნამუშევრებს.
აქტივობა 4. შეფასება
შეფასდება თითოეული ჯგუფის მიერ წარმოგენილი ნამუშევრები.
საკლასო მენეჯმენტი:
დაფა,ცარცი, თაბახის ფურცლები, ფორმატის ფურცლები, ფანქრები, სახაზავი, კომპიუტერი, ინტერნეტი. (სახელმძღვანელო–მათემატიკა 6 კლ. ავტორი გ.გოგიშვილი,თ.ვეფხვაძე,ი.მებონია,ლ.ქუქჩიშვილი).
საკლასო მენეჯმენტი:
დაფა,ცარცი, თაბახის ფურცლები, ფორმატის ფურცლები, ფანქრები, სახაზავი, კომპიუტერი, ინტერნეტი. (სახელმძღვანელო–მათემატიკა 6 კლ. ავტორი გ.გოგიშვილი,თ.ვეფხვაძე,ი.მებონია,ლ.ქუქჩიშვილი).
მოსწავლის საპრეზენტაციო ნამუშევარი:
четверг, 25 апреля 2013 г.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორი
მათ. მოსწავლეს შეუძლია ნატურალური რიცხვების გამოსახვა, შედარება და დალაგება პოზიციური სისტემის გამოყენებით შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
მათ. მოსწავლეს შეუძლია ნატურალური რიცხვების გამოსახვა, შედარება და დალაგება პოზიციური სისტემის გამოყენებით შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
- კითხულობს და გამოსახავს რიცხვებს, განმარტავს რიცხვების სახელდებას ქართულ ენაში; ახდენს ათობით პოზიციური სისტემის დემონსტრირებას.
- ასახელებს რიცხვის ჩანაწერში სხვადასხვა თანრიგებში მდგომი ციფრების შესაბამისობის მნიშვნელობებს, წარმოადგენს რიცხვს სათანრიგო შესაკრებების ან სხვა სახით.
- იყენებს პოზიციურ სისტემას რიცხვებისშედარებისას, ალაგებს რიცხვებს ზრდადობით ან კლებადობით
- ასახელებს მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს, ასახელებს მოცემული რიცხვის უახლოეს ათეულს,ასეულს,ათასეულს.
გაკვეთილის თემა: " ვკითხულობთ და გამოვსახავთ რიცხვებს"
დაწყებითი საფეხური
მე–3 კლასი
მათემატიკა
პედაგოგი–ციურიინასარიძე
მოსწავლეთა რაოდენობა 28
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები:
დაწყებითი საფეხური
მე–3 კლასი
მათემატიკა
პედაგოგი–ციურიინასარიძე
მოსწავლეთა რაოდენობა 28
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები:
- მოსწავლეები შეძლებენ ასეულებისა და ათასეულების შედგენას, ჩაწერას, დასახელებას;
- რიცხვის ჩაწერას ათობით პოზიციურ სისტემაში;
- ციფრის მნიშვნელობის დადგენას;
- რიცხვების დალაგება ზრდის ან კლების მიხედვით, რიცხვს შორის უდიდესის ან უმცირესის შერჩევის უნარის განვითარება;
Подписаться на:
Сообщения (Atom)